طرح صنعتی در صنعت تجارت بسیار مهم می باشد و از جایگاه بالایی برخوردار است که باید توجه بسیاری به آن شود در غیر این صورت به کسانی که در این عرصه فعال هستند ضرری وارد می شود که جبران پذیر نخواهد بود.
ثبت طرح صنعتی مراحلی دارد که باید به ترتیب انجام شود که در این مقاله به بررسی اطلاعاتی در رابطه با اهمیت ثبت طرح صنعتی خواهیم پرداخت تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید .

اهمیت ثبت طرح صنعتی

اهمیت ثبت طرح صنعتی

جهت بهره مندی از مزایا و آشنایی با اهمیت ثبت طرح صنعتی تمامی آنچه که باید در مورد طرح صنعتی باید بدانید در این مطلب عنوان شده است چنانچه باید مراحل را به ترتیب و به درستی با استناد به موارد قانونی انجام دهید .
بعد از اینکه یک محصول طراحی شد و  به مرحله تولید رسید وارد بازار مصرف می شود و مصرف کنندگان نسبت به آن استقبال نشان می دهند ، این زمانی است که اهمیت ثبت طرح صنعتی را متوجه می شوید چنانچه رقبا برای تولید همان محصول اقدام کنند و وارد فضای رقابت می شوند ، مالک طرح صنعتی از سایرین متمایز خواهد شد و همچنین از حقوق و مزایای متعددی بهره مند می گردد .

اگر یک طرح صنعتی بعد از اینکه افشا شد مورد سوء استفاده قرار بگیرد مشکلی است که همیشه دغدغه طراحان و کسانی می باشد که طرح های صنعتی را تولید می کنند و برای اینکه اشخاص ثالث از آن سوء استفاده نکنند و بتوانید از حمایت های قانونی استفاده کنید راه حلی وجود دارد که همان ثبت طرح های صنعتی و ایده هایتان می باشد .

مزایای ثبت طرح صنعتی

مالک ایده بعد از اینکه به ثبت کردن طرح صنعتی پرداخت تنها خودش حق استفاده از حقوق و مزایای آن را دارد و همچنین با ثبت طرح ، مالک آن می شوید و اجازه نمی دهید اشخاص ثالث به صورت غیر مجاز  از آن نسخه بردارند و به تقلید آن بپردازند .
وقتی طرح صنعتی به ثبت می رسد فعالیت تجاری ، شکل درستی به خود می گیرد و رقابت به صورت عادلانه ای رخ می دهد .

طرح صنعتی در صورت ثبت مانند املاک تجاری مالک به شمار خواهد رفت و موجب افزایش ارزش شرکت و همچنین محصولاتش خواهد شد چنانچه با بیشتر شدن موفقیت و تبلیغ یک طرح برای شرکت ارزش بیشتری را شاهد خواهیم بود .
با ثبت طرح صنعتی محصولی که به تقلید از طرح شما تولید شده است اجازه واردات و تولید نخواهد گرفت و همچنین مالک می توان اجازه بهره برداری کردن از طرح را واگذار کند و در مدت مشخصی به کسب امتیازات لازم بپردازد .

مزایا و اهمیت ثبت طرح صنعتی

انواع ثبت برای طرح صنعتی

ثبت طرح های صنعتی در داخل کشور امکان پذیر است و البته باید بدانید که این کار در خارج از کشور نیز امکان دارد و ثبت طرح صنعتی در داخل کشور بدین صورت می باشد که فرد به سایت مراجعه می کند و اظهارنامه طرح را کامل می کند و پیوست ها را به صورت الکترونیکی انجام می دهد و آنها به اداره مالکیت صنعتی می فرستد .

در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد ثبت طرح صنعتی برای فردی که درخواست داده است صورت می گیرد و ثبت طرح های صنعتی در خارج از کشور نیز به صورت ثبت ملی ، منطقه ای و بین المللی خواهد بود و در ثبت ملی متقاضی کشورش را انتخاب می کند و به ترجمه مدارک به زبان همان کشور می پردازد .

مدارک ثبت طرح های صنعتی

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی و حقوقی دارای تفاوت های جزئی می باشد که در این قسمت توضیح داده ایم .

  • کپی شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی و طراح می شود .
  • تلفن ثابت و همراه فرد متقاضی نیز باید در اطلاعات ثبت نمایید .
  • ارائه نمونه طرح عکس هایی با زاویه های مختلف
  • اشخاص حقوقی کپی شناسنامه و ‌کارت ملی طراح و کسانی که حق امضا در شرکت دارند را باید ارائه دهند .
  • ارائه روزنامه رسمی ثبت شرکت و آخرین تغییراتی که در شرکت رخ داده است .
  • ارائه ۶ عکس از زوایای مختلف از طرح
  • همچنین آدرس شرکت ، کدپستی و شماره تلفن آن را باید ارائه دهند .
    لازم به ذکر است حدود ۱ تا ۴ ماه زمان لازم می باشد تا مراحل ثبت طی شود. البته طرحی که ارائه می کنید در این مدت زمان تاثیرگذار می باشد.

ثبت شرکت ونک

راهنمای اهمیت ثبت طرح صنعتی

شما میتوانید جهت مشاوره در مورد اهمیت ثبت طرح صنعتی همچنین در زمینه های ثبت شرکت و ثبت برند تجاری ، ثبت تغییرات شرکت و دیگر امور ثبتی ، با شماره 02188888849 تماس حاصل فرمایید.
همچنین می توانید برای خواندن مقالات بیشتر به سایت ثبت شرکت ونک مراجعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *