ثبت طرح صنعتی می تواند از حقوق طراحان و صاحبین طرح در برابر بسیاری از مشکلات دفاع کند و همچنین جایگاه بسیار مناسبی نیز در بازار های صنعتی و تجاری و تحقیقاتی در اختیار ثبت کننده طرح قرار می گیرد.
در ثبت نمودن طرح صنعتی باید دقت بسیار زیادی داشت و سهل انگاری و اشتباهات احتمالی در ثبت طرح صنعتی می تواند ضرر و زیان های بسیار زیادی را با خود به همراه داشته باشد.

اگر محصولی جدید تولید نمایید و مشتریان هدف شما از محصول شما راضی باشند، بسیاری از رقبا برای خرد کردن و از رده خارج کردن محصول شما، تلاش خواهند کرد و ثبت طرح صنعتی سدی قانونی در برابر این اتفاق خواهد بود و ما را قدرتمند تر می کند.

ثبت طرح صنعتی

طرح صنعتی چیست

طرح صنعتی دارای تعریفی مشخص می باشد که برای نامگذاری و ثبت طرح صنعتی این طرح ها شما باید مشمول این تعریف باشید.
هر ترکیبی از انواع حجم ها و خطوط و استفاده از رنگ و یا بدون استفاده از این موارد که محصولی را به نوعی دچار تغییر کند، طرح صنعتی به حساب می آید.

مزایا و طرح هایی که می توان آنها را به عنوان ثبت طرح صنعتی مطرح نمود

 طرح صنعتی دایره بسیار بزرگی از محصولات مختلف و متنوع می باشد و لوازم و صنایع دستی کشور، ابزار آلات و وسایل فنی و یا وسایل پزشکی، پوشاک و لباس و محصولات صنعتی از این دسته از اقلام می باشند.

ثبت نمودن طرح های صنعتی دارای مزایای بسیار زیادی می باشد که از این مزایا برای ثبت طرح صنعتی می توان به حق انحصاری بودن و بهره بردن از کلیه مزایای محصول خود، جلوگیری کردن از کپی و تقلید ها و بهره برداری ها از محصول شما، بالا بردن ارزش کلی و پرستیژ برای طراح و شرکت طراحی و بالا رفتن قیمت و ارزش شرکت همزمان با پیشرفت های طرح صنعتی و توانایی برای ارائه اجاره و واگذاری طرح از سوی طراح و یا شرکت مسئول به اشخاص مد نظر برای مدت مشخص از این دسته از مزیت ها می باشد که تک تک آنها در پیشبرد اهداف شما موثر خواهند بود.

به این نکته نیز باید در مورد ثبت طرح صنعتی اشاره کرد که پس از انجام هر تغییری بر روی محصول، باید دوباره محصول مورد نظر ثبت گردد تا از کپی بر روی طرح جدید و از حقوق طرح جدید نیز دفاع شود و با ثبت این محصولات می توان از وارد کردن طرح های تقلیدی تولید خارج به کشور نیز جلوگیری نمود.

مراحل ثبت طرح صنعتی

برای ثبت طرح صنعتی ابتدا باید وارد سامانه اینترنتی شوید.
سامانه اداره ثبت در واقع همان سامانه ای است که برای طرح های صنعتی و ثبت آن باید به آن مراجعه نمایید.
در اولین مرحله از انجام کار، باید اظهارنامه اینترنتی را به طور کامل پر کنید. در مرحله بعد باید بررسی و کارشناسی جامعی برای تایید طرح بر روی آن صورت گیرد و ابلاغیه پذیرش برای شما صادر شود.

مراحل ثبت طرح صنعتی

بعد از گرفتن ابلاغیه و صدور آن باید متقاضی درخواستی مبنی بر ارائه شدن پرونده فیزیکی در اداره ثبت کند.
بعد از این مرحله باید هزینه های ثبتی قانونی و شماره ثبتی برای روزنامه ها اخذ شود. مرحله آخر در این راه دریافت سند تصدیق می باشد که از اداره ثبت طرح صنعتی اخذ می شود.

مراحل ثبت اظهارنامه صنعتی

برای اخذ نمودن اظهارنامه صنعتی، قدم اول ورود به پورتال مخصوص این کار می باشد.
این پرتال در واقع مربوط به اداره کل مالکیت صنعتی می باشد. پس از ورود به صفحه خدمات الکترونیکی کار را ادامه دهید.
به بخش اداره ثبت طرح ها وارد شده و گزینه ثبت کردن اظهارنامه را بزنید.
تعهد بندی را باید تایید نموده و سیستم از همان لحظه روند را آغاز خواهد کرد و برای مرحله بعدی اخذ اظهارنامه باید وارد بخش مراحل چهارگانه ثبت شده و وارد قسمت اطلاعات اظهارنامه شده و اطلاعات اصلی را مانند حقیقی و یا حقوقی بودن و نکات دیگر وارد کنید.

بعد از این کار کد رهگیری را اخذ نمایید. در  این مرحله و در صورتی که فرد از افراد حقیقی می باشد باید گزینه وکیل دادگستری را انتخاب کنید و در صورتی که دفتر حقوقی می باشد باید گزینه دفتر حقوقی را انتخاب نمایید.
در مرحله بعدی برای اخذ اظهارنامه برای ثبت طرح صنعتی باید اطلاعات شخصی و شماره تلفن و پست الکترونیکی را در محل مورد نظر درج نمایید و یک شخص را به عنوان فرد اصلی و دریافت کننده انتخاب و مشخصات را توضیح دهید.
مرحله آخری که در مورد اظهارنامه باید آن را گذراند، بارگذاری کردن ضمائم مربوطه می باشد.

حقوقی که با ثبت کرده طرح صنعتی خواهید داشت

با ثبت نمودن طرح صنعتی مورد نظر خود، از تمامی حمایت های قانونی مربوطه نسبت به حقوق فرد طراح و یا شرکت طراحی نسبت به ثبت طرح های مورد نظر برخوردار می شوید.
در شرایطی که طرحی توسط فرد و یا شرکتی ثبت شده باشد، فرصت های سرمایه گذاری با کیفیت بیشتری در اختیار افراد قرار می گیرد و اگر کالایی را با طراحی جدید خود ساخته و ارائه کنید، قانون فقط در اختیار شما خواهد بود و رقبا و اتباع خارجی نمی توانند کالای مشابه کالای شما را تولید و یا وارد کنند.

مدارک ثبت طرح صنعتی

طرح های صنعتی تحت حمایت قانون ثبت کردن طرح صنعتی

طرح هایی در سراسر دنیا وجود دارند که قابلیت ثبت نداشته و آنها را نمی توان ثبت نمود.
این طرح ها می توانند به دلایل مختلفی مشمول ثبت نشوند که این قوانین از شرایطی مانند جدید نبودن و اصل نبودن یا تولید و طراحی آن طرح توسط شخص دیگری پیروی می کنند.
طرح هایی که دارای نماد های شرکت های خاص بدون نظارت آن عدد بوده و یا نشان ها و پرچم های شرکت های خاص را دارند، توانایی به ثبت رسیدن را ندارند.

طرح هایی که برخلاف و یا ضد نظم و عرف و هنجار های جامعه باشند نیز در بسیاری از کشورها و ایران ثبت رسمی نمی شوند.
بسیاری از کشور ها ثبت طرح صنعتی و صنایع دستی را به ثبت نمی رسانند که در ایران این طرح ها به ثبت می رسند و مشکلی از بابت ثبت ندارند.
در بسیاری از موارد، قانونی برای ثبت کردن وجود دارد که آن توانایی تولید نمودن دوباره طرح با ابزار آلات و در قالب صنعتی و یا در حجم انبوه می باشد.

مشاوره ثبت طرح صنعتی

شما میتوانید جهت مشاوره ثبت طرح صنعتی و همچنین در زمینه های ثبت شرکت ، ثبت برند تجاری ، ثبت تغییرات شرکت و دیگر امور ثبتی ، با شماره 02188888849 تماس حاصل فرمایید.

ثبت شرکت ونک
همچنین میتوانید جهت دیدن مقالات بیشتر به سامانه ثبت شرکت نیک مراجعه نمایید.